Бахмутський Вісник 2016

ОСББ


Комунальний заклад охорони здоров’я «Центр первичной медицинской (медико-санитарной) помощи Бахмутского городского совета»


Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції України



Програма  «місцевих стимулів» для медичних  працівників на території  Артемівської  міської ради на 2012-2017 роки


Конкурс на посади керівників закладів культури

Хто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 1 гість.

Рекомендуємо

Школа мистецтв м.Артемівська

Чи оплатять "лікарняний" ...?
Просмотров: 1412

Соціальне страхування — це система, яка має безпосереднє відношення до кожної людини впродовж всього її життя. Основним завданням діяльності Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є надання застрахованим особам матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування на підприємстві – це фактично посередник між працюючою особою та Фондом.

Обізнаність працівників щодо їх прав на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності безпосередньо залежить від вчасного та систематичного інформування людей про діяльність Фонду, особистого відношення до своїх обов’язків голови та членів комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства.

При призначенні допомоги з тимчасової втрати працездатності, допомоги по догляду за дитиною або допомоги по вагітності та пологах у комісії із соціального страхування підприємства, організації, та й у самого працівника, іноді виникають нестандартні ситуації за роз'ясненням яких, вони звертаються до Артемівської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Щоб не було порушено право працівника на отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду, важливо знати, як правильно вчинити. Пропонуємо розглянути декілька ситуацій.

Ситуація 1: Працівник приніс лікарняний лист з відміткою про порушення режиму - він своєчасно не був на огляді лікаря. Чи треба оплачувати такий листок непрацездатності? Якщо так, то як? 

Рішення:  Листок непрацездатності з позначкою про порушення режиму підлягає частковій оплаті. Пояснимо.

Серед випадків, коли тимчасову непрацездатність не оплачують (ч. 2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. за № 1105) це порушення режиму, встановленого лікарем. Якщо працівник не з'явився без поважних причин у призначений строк на огляд до лікаря, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), він втрачає право на допомогу по тимчасовій непрацездатності з дня допущення порушення режиму на строк, визначений комісією (уповноваженим) підприємства із соціального страхування.

Про те, що працівник порушив режим, комісія (уповноважений) дізнаються з листка непрацездатності: у графі "Відмітки про порушення режиму" лікар указує дату порушення режиму, засвідчує її своїм підписом, а в графі "Примітка" записує, як саме працівник порушив режим (п. 3.5 "Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності" від 03.11.2004 р. №532, затвердженої Міністерством юстиції України 17.11.2004).

Тобто, коли комісія (уповноважений) із соціального страхування отримає лікарняний листок з такими позначками, вона повинна ухвалити рішення про кількість днів, що підлягають оплаті, та період, на оплату якого застрахована особа може не розраховувати. Період непрацездатності з початок хвороби до дати порушення режиму сплачують на загальних підставах.

Ситуація 2: При заповненні листка непрацездатності лікар припустився помилки. Що робити з таким лікарняним листком? Чи оплатять його?

Рішення: За виправленням помилки необхідно звернутися до лікувальної установи, яка видала листок непрацездатності.  

Виправлення роблять за місцем видачі листка непрацездатності у відповідності з вимогами п 4.5. "Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності" від 03.11.2004 р. за №532, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за №1456/10055. Тут діє загальне правило - виправлення здійснюють коректурним способом: неправильний текст закреслюють і над ним пишуть правильний текст. При цьому виправлення повинно бути підтверджено записом "виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря, печаткою лікувальної установи "Для листків непрацездатності".

Тобто, якщо біля виправленої запису немає, наприклад, підпису лікаря або печатки, що таке виправлення, є недійсним, і для його підтвердження потрібно знову звернутися до лікувальної установи, яка видала листок непрацездатності.

На бланку листка непрацездатності може бути зроблена не більше двох виправлень. Якщо виправлень більше, такий лікарняний є недійсним.

Але є одна особливість: якщо лікар визнав причиною непрацездатності професійне захворювання та його наслідки або нещасний випадок на виробництві та його наслідки і зробив відповідну відмітку на бланку листка непрацездатності, то змінити ці причини вже не можна, оскільки, відповідно до п. 3.3 "Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності", пункт 2 та пункт 4 графи "Причина непрацездатності" виправлення не підлягають.

Таким чином, якщо у листку непрацездатності зроблено не більше двох виправлень, і вони належним чином засвідчені, цей листок непрацездатності вважається  дійсним, а отже, підлягає оплаті.

Ситуація 3: Працівник загубив оригінал лікарняного листка непрацездатності. Чи має він право на допомогу по тимчасовій непрацездатності?

Рішення:   Так, має право, але за певних умов.

Згідно із ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Відповідно до п. 1.14 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001  № 455, у разі втрати листка непрацездатності за рішенням ЛКК лікувально-профілактичного закладу, в якому його видано, видається новий листок непрацездатності з позначкою «дублікат» на підставі довідки з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності не провадилась. Призначають допомогу по тимчасовій непрацездатності на підставі дублікату листка непрацездатності на загальних засадах.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” рішення про призначення матеріального забезпечення приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації.

 

Артемівська міська виконавча дирекція
ДОВ Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності


Пошук

Калькулятор енергоефективності
Калькулятор енергоефективності
Програма  державної  підтримки  населення,  ОСББ  та ЖБК до впровадження енергоефективних заходів

Актуально