Рубрики

Бахмутський вісник - Проекти розвитку

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 51 гість.

 Краеведческий музей г. Артемовск

Трудові права в умовах карантину

Переглядів: 1409
12.05.2021 - 10:38

Тема захисту трудових прав у період карантину є надзвичайно актуальною. Нова економічна криза, яка розпочалася у зв’язку з коронавірусом, сильно впливає на всі процеси суспільного життя: економіку, бізнес, виробництво та, на жаль, на дотримання прав людини.

        Головним і пріоритетним для роботодавця є здоров'я та безпека його працівників. У разі виявлення інфекції працівник може скористатися листком непрацездатності, також має право на оплату тимчасової непрацездатності у випадку хвороби (у тому числі госпіталізації) відповідно до чинного законодавства про працю, умов та положень трудового чи колективного договору.

Згідно зі ст.23 Закону «Про захист від інфекційних хвороб» у разі якщо бактеріоносіями є особи, робота яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, такі особи за їх згодою тимчасово переводяться на роботу, не пов'язану з ризиком поширення інфекційних хвороб. Якщо зазначених осіб перевести на іншу роботу неможливо, вони відсторонюються від роботи в порядку, передбаченому законом. На період відсторонення від роботи цим особам виплачується допомога у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. На період перебування в самоізоляції, обсервації, в тимчасових закладах охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталях) особі видається листок непрацездатності, який оплачується в розмірах і в порядку, встановлених законодавством для осіб, визнаних тимчасово непрацездатними внаслідок захворювання.

 Управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради було проведено опитування на 98 підприємствах, установах, організаціях, розташованих на території Бахмутської міської ОТГ щодо надання матеріальної  допомоги працівникам, які хворіли або хворіють гострою респіраторною хворобою (COVID-19), спричиненою коронавірусом   SARS-CоV-2 .

         За результатами опитування встановлено наступне:

-          на 20 підприємствах у колективному договорі  передбачено  виплату матеріальної  допомоги  у разі хвороби,  в  тому числі на  1 підприємстві  при хворобі COVID-19                    ( Бахмутський педагогічний фаховий коледж);

-          на 3 підприємствах: Горлівський  інститут  іноземних мов Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет», ТОВ «Готель Україна», Артемівська автомобільна школа ТСОУ протягом 2021 року планують  внести зміни до колективного договору, згідно яких буде надаватися матеріальна допомога  працівникам, які захворіли  та перенесли, гостру респіраторну хворобу (COVID-19), спричинену коронавірусом  SARS-CоV-2;

-          на  23 підприємствах у колективному договорі не передбачено виплату матеріальної  допомоги,  але  ПРАТ «ФІТОФАРМ»  є страхувальником   договору добровільного медичного страхування (безперервного страхування здоров`я), який передбачає програму  супроводу та лікування COVID-19 (курсом до 30 днів), а також компенсацію 100% витрачених за власний рахунок коштів на придбання призначених лікарем  медикаментів та оплату медичних послуг, ТОВ «ДАНКОМ»  готує документи для оформлення та затвердження наказу, яким для працівників, які хворіють або хворіли гострою респіраторною хворобою (COVID-19), та не мають діючого полісу добровільного страхування, який покриває витрати на лікування цього захворювання,  буде запроваджена одноразова грошова допомога в сумі 3180 грн. за умови надання відповідного медичного підтвердження такого захворювання;  

-   на 9 підприємствах колективний договір не укладений, виплата матеріальної допомоги  не передбачена, але на ПП ОПА «Вітязь-1» виплачується матеріальна допомога працівникам, які хворіли гострою респіраторною хворобою (COVID-19).

Водночас, розглянемо декілька основних питань, які найчастіше хвилюють як роботодавців, так і працівників.

Якими мають бути дії роботодавця, якщо працівник тісно контактував із хворим або потенційно інфікованою особою?

Якщо працівник тісно контактував із хворим або потенційно хворим на COVID-19, від нього може вимагатися піти в самоізоляцію через ймовірність зараження вірусом. Працівники, які потребують самоізоляції, але ще не захворіли або не мають підтвердженого діагнозу, не можуть скористатися листком непрацездатності, оскільки вони не кваліфікуються як «непридатні до роботи», а просто потребують ізоляції. Роботодавці повинні обговорити це питання з такими працівниками та прийти до консенсусу для того, щоб працівники не постраждали від втрати заробітної плати в період ізоляції.

Що робити в ситуації, коли безпосередній член родини працівника захворює на COVID-19 або закривається школа, яку відвідує дитина працівника?

Законодавство про працю, колективні або трудові договори може передбачати для працівників оплачувані відпустки за сімейними обставинами або відпустки по догляду за хворим членом сім'ї, або у разі надзвичайних ситуацій у сім'ї, таких як раптове закриття закладів дошкільної освіти чи шкіл без попереднього повідомлення. У таких випадках працівники зможуть використати нараховану відпустку (щорічна відпустка, відпустка за сімейними обставинами або відпустка по догляду).

Відповідно до законодавства в таких випадках, залежно від конкретної ситуації, можливо: якщо працівник знаходиться на самоізоляції під наглядом лікаря, отримання працівником лікарняного листка; за згоди працівника переведення його на дистанційну (надомну) роботу; встановлення працівнику неповного або скороченого часу, запровадження роботи змінами, встановлення простою, гнучкого графіка роботи; надання працівникові відпустки, зокрема, щорічної, соціальної, без збереження заробітної плати тощо.

Громадяни, які мають дітей, можуть скористатися додатковою оплачуваною соціальною відпусткою. Тривалість такої відпустки становить до 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, але в деяких випадках соціальну відпустку можна отримати на 17 днів максимум.

Які мають бути дії роботодавця, якщо працівник нещодавно повернувся із закордонної поїздки?

Для тих осіб, які повернулися із-за кордону, державою передбачено запровадження обов'язкового 14-денного карантину, або ж необхідно здати аналіз на виявлення коронавірусної інфекції. Ця вимога не розповсюджується на громадян України, які мають негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), який проведено не більш як за 72 години до перетину державного кордону.

Звертаємо увагу на те, що працівник може не мати права на листок непрацездатності або бути як «непридатний до роботи», оскільки він ще не захворів або не має підтвердженого діагнозу. Роботодавці повинні розглянути практичні рішення з метою захисту переведених на карантин працівників від втрати заробітної плати протягом ізоляційного періоду.

Вирішити таку ситуацію можна шляхом отримання працівником лікарняного листка, якщо працівник знаходиться на самоізоляції під наглядом лікаря; переведення працівника за його згодою на дистанційну роботу; надання працівникові відпустки, зокрема, щорічної, соціальної, без збереження заробітної плати тощо.

Відповідно до змін, внесених до Кодексу законів про працю: «Дистанційна (надомна) робота - це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця. При цьому, якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором».

При такому режимі роботи працівник зобов'язаний протягом усієї тривалості робочого часу виконувати роботу, доручену роботодавцем, та перебувати під контролем роботодавця за допомогою сучасної техніки (телефон, інтернет, інші засоби зв'язку). Законодавство України не містить конкретних норм з охорони праці при виконанні дистанційної (надомної) роботи.

Як діяти в ситуації, коли працівник із високою ймовірністю інфікований COVID-19, але бажає й надалі відвідувати роботу?

Якщо наявні певні симптоми, що працівник заразився COVID-19, рекомендується не дозволяти працівникові з'являтися на робочому місці (самоізоляція та інші режими роботи) і за необхідності направити відповідного працівника на тестування, якщо така можливість існує. Іншим варіантом є направлення працівника на медичне обстеження, яке може включати тест на COVID-19. Якщо ж діагноз працівника не підтверджено, він може повернутися до роботи, але якщо працівник отримує позитивний результат тесту, йому буде надано листок непрацездатності на період відсутності.

Важливо зазначити, що за порушення правил, направлених на забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя в державі, роботодавці несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.

Звертаємо увагу на те, що кожен має право звернутися за захистом своїх порушених прав до Державної прав до Державної служби України з питань праці або до суду.


Пошук

Актуально