Рубрики

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 40 гостей.

Верховна рада України

Інсульт – світова епідемія XXI століття

Переглядів: 2577
22.08.2016 - 12:48

Мозковий інсульт зараз називають «світовою епідемією» у зв'язку з істотним зростанням захворюваності та поширеності мозкових катастроф серед населення. Згідно зі статистикою, у світі за 2015 р. на 25 % зросла кількість інсультів у осіб працездатного віку (20-64 роки), При цьому загальна захворюваність інсультом збільшилася на 70 %, смертність від інсульту - на 36 %, на 73 % зросла інвалідизація внаслідок інсульту і на 16% зросла кількість геморагічних інсультів.

Згідно зі статистичними даними щодо ситуації в Україні, показник захворюваності інсультом в 2015 р. зріс порівняно з 2014 р. Відомо, що населення нашої країни зменшується, зараз ця цифра становить 42,9 млн, серед яких 27,9 млн, це люди пенсійного віку. Повідомляється про 96 319 випадках вперше виявлених інсультів, з них 33 % - це люди працездатного віку.
Результати останнього дослідження Inter Stroke (2010) свідчать, що крім артеріальної гіпертензії, вагомими чинниками ризику розвитку мозкового інсульту виступають фактори способу життя: відсутність регулярного фізичного навантаження, нераціональне харчування, хронічний психоемоційний стрес, цукровий діабет, куріння, зловживання алкоголем, абдомінальне ожиріння, захворювання серця і т. д.
В результаті дії цих факторів відбувається підвищення кров'яного тиску, підвищення рівня глюкози в крові, підвищення рівня ліпідів у крові, а також надлишкової маси тіла та ожиріння. Оцінка цих проміжних «факторів ризику» може проводитися сімейним лікарем і вони можуть вказувати на підвищений ризик розвитку інфаркту міокарда, інсульту, серцевої недостатності та інших ускладнень.
Основною причиною крововиливу в речовину головного мозку є різкий стрибок артеріального тиску. Не витримавши його, розриваються судини. При скупченні достатньої кількості крові розвиваються неврологічні симптоми.
Таким чином, розглянуті причини допомагають зрозуміти, як запобігти інсульту і не допустити розвиток неврологічних ускладнень.
Необхідно тримати під контролем рівень артеріального тиску. Нормальними його значеннями є: систолічний («верхній») – не вище 140 мм рт. ст., діастолічний («нижня») – не вище 90 мм рт. ст.
Пацієнтам при виявленні високих значень артеріального тиску слід негайно проконсультуватися у лікаря. Якщо діагноз гіпертонія вже поставлений, контроль тиску допоможе оцінити ефективність призначених препаратів і провести їх корекцію.
Пацієнти, які відносяться до групи ризику повинні в обов'язковому порядку проходити ЕКГ (електрокардіографію) один раз в півріччя. При виявленні порушень серцевого ритму приймати призначені антиаритмічні ліки для профілактики інсульту.
У курців інсульт виникає в два рази частіше, порівняно з людьми, без шкідливих звичок. Це відбувається тому, що нікотин звужує мозкові артерії і знижує еластичність судинної стінки.
Профілактика ішемічного інсульту полягає в запобіганні утворення атеросклеротичних бляшок. Всім пацієнтам, які знаходяться в групі ризику, слід не рідше 1 разу на півріччя перевіряти кров на вміст ліпідів (холестерину).
Починати знижувати рівень холестерину потрібно за допомогою зміни звичок харчування і фізичних вправ. Меню для тих, хто хоче попередити розвиток інсульту, повинно включати: парові, варені і тушковані м'ясні продукти, зелень, знежирені кисломолочні продукти, нежирне м'ясо, рибу, оливкова олія.
Фізичні вправи слід підбирати, враховуючи вік і наявні захворювань. Головне, щоб фізична активність була щоденною. Підходить для більшості пацієнтів  ходьба спокійним кроком по 30-60 хвилин кожен день.
Особливо уважно до свого здоров'я повинні ставитися люди з цукровим діабетом тому що зміни судинної стінки при цукровому діабеті – важливий фактор збільшення ризику розвитку порушення кровообігу в мозку. Тому так важливо регулярно обстежувати рівень глюкози крові: 1 раз на півроку, якщо немає скарг, і строго за запропонованою лікарем схемою у випадку, якщо діагноз вже поставлений.
Препарати для профілактики інсульту та інфаркту, діють на здатність крові до згортання, дозволяють запобігати утворення мікротромбів. Такі ліки життєво необхідні хворим, що перенесли різні види операцій, що мають захворювання вен (варикозна хвороба).

НЕГАЙНО ВИКЛИКАЙТЕ  ШВИДКУ ДОПОМОГУ  якщо у Вас з’явилась:
• раптова слабкість, запаморочення;
• оніміння в руках, ногах або на якій-небудь стороні обличчя;
• ускладненість мови;
• раптове порушення зору;
• гостро розвинулась різка головний біль.

Щоб зберегти здоров'я і радість руху до глибокої старості, необхідно пам'ятати, що не тільки лікування інсульту, але в першу чергу грамотна профілактика допоможе знизити кількість хворих, які страждають від інсульту і будуть ефективні тільки тоді, коли вони проводяться спільними зусиллями лікаря і пацієнта.
З метою профілактики серцево-судинних захворювань, а також виявлення гіпертонічної хвороби на ранніх стадіях, вже більше року на території Бахмутської міської ради працює мобільна амбулаторія, де жителі віддалених районів, а також маломобільні городяни можуть безкоштовно виміряти артеріальний тиск, перевірити рівень глюкози в крові, зробити електрокардіограму, проконсультуватися у лікаря. Щотижня вона відвідує різні мікрорайони у містах Бахмут, Соледар та Часів Яр. Всього в 2016 році її послугами вже скористалися 1604 жителя нашої громади. У 41 пацієнта вперше було виявлено підвищений артеріальний тиск і призначено лікування.

Останні статті на сайті