Рубрики

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 1 користувач та 59 гостей.

Верховна рада України

Кліщі вже вийшли на «полювання»

Переглядів: 2753
25.04.2018 - 09:10

З першими теплими днями до медичних закладів міста та району почали звертатись перші в цьому році потерпілі від укусів кліщів. «Зустріч» з кліщами відбулась на територіях населених пунктів ( присадибні ділянки, кладовища, водойми на території населених пунктів). Тобто в ліс ще ніхто і не ходив, а кліщі вже тут поруч нападають після тривалої зимової сплячки.

У м. Бахмут та Бахмутському районі в останні роки відмічається складна епідемічна ситуація щодо Лайм-бореліозу.

У 2017р. зареєстровано 35 захворювань проти 22 в 2016 році. Макси-мальна кількість укусів кліщами реєструється у квітні-червні – 70%, у липні-вересні-25%. 

Лайм-бореліоз віднесено до захворювань, що призводять до скорочення тривалості життя хворих або їх інвалідизації. Хвороба проходить різноманітно, маскуючись під грип, артрози, невралгії, міалгії та інші захворювання, і лише укус кліща в недавньому минулому дозволяє запідозрити хворобу Лайма. Особлива ознака хвороби - кільцевидна еритема, тобто червоне кільце різного діаметру навколо місця укусу кліща, буває не завжди ( у половині випадків).

Простіше попередити укус кліща. Треба пам’ятати, що кліщі, шукаючи зручне місце нападу, піднімаються на рослини на висоту 0,5-1,5 м., невисокі гілки дерев і кущів та чіпляються за тварин і людей, які проходять поруч. Запах живої істоти кліщі можуть відчути з відстані 10 метрів. Їх значно більше  на узбіччях лісу та стежках, ніж у гущавині. Небезпека нападу кліща існує не тільки у природних ландшафтах. Дорослі кліщі, личинки і німфи можуть потрапити в житло людини з квітами, дровами і присмоктатись до людини через декілька днів після перебування в лісі або парку. Підступність кліщів у тому, що вони присмоктуються до тіла людини непомітно і безболісно, внаслідок чого їх виявляють на наступний день після присмоктування, але зазвичай – пізніше.

Захиститись   від нападу кліщів можна. Для цього дотримуйтесь таких правил:

  • Одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку в штани,  цей одяг до того бажано обробити репелентами, тобто речовинами, які відлякують комах, зокрема кліщів. а також обов’язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів - чим раніше зняти кліща – тим менше ризик зараження.
  • На відкриті частини тіла нанесіть репелент. Крім того, існують і народні методи, зокрема можна натиратись ефірними оліями (евкаліптова, м’ятна, розмаринова та ін.).
  • Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів.
  • Ходіть на сонячному боці посередині стежок.

Варто пам’ятати, що домашні улюбленці (собаки, коти) теж є об’єктом нападу кліщів. Ці тварини можуть не тільки принести кровососів на собі в дім, а й захворіти на ті ж інфекційні захворювання, що й люди. Тому після прогулянок з домашніми тваринами слід ретельно оглядати їх на предмет виявлення кліщів, а краще – застосовувати спеціальні репеленти (регулярно обробляти тварин  засобами від кліщів та бліх).

Якщо кліщ усе ж присмоктався – не лякайтесь, Вашу безпеку гарантує грамотне видалення кліща. Краще зробити це в кабінеті медичного закладу. За відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща одним з таких:

  • кліща захоплюють пінцетом якомога ближче до його ротового апарату (під головку) і тримаючи строго перпендикулярно до поверхні укусу, витягують розкачуючи, або вивертаючи навколо осі тіла кліща легкими рухами;
  • міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і підтягуючи нитку доверху та у боки, витягують із шкіри;
  • капнути на кліща м’ятну олію, кліщ самостійно вилізе з місця укусу.

Пам’ятайте: різкий відрив кліща багаторазово підсилює ризик зараження!

Після видалення кліща місце укусу продезінфікувати (70% спиртом, 5% йодом, спиртовмісними речовинами), а руки вимити з милом. Якщо на шкірі залишилась чорна цятка (при відриві головки або хоботка кліща), обробити її 5-відсотковим розчином йоду та залишити до природної елімінації, або звернутись до хірурга для видалення.

Інформація про місце, час і дату укусу і про те скільки кліщ міг перебувати на шкірі, є важливою для оцінки ризику зараження. Що менше часу кліщ пробув на шкірі, то менша ймовірність захворювання. Після видалення кліща необхідно обов’язково звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Підготовлено Бахмутською районною філією ДУ «Донецький ОЛЦ МОЗ України» 

Останні статті на сайті