Кінець літа – початок осені це час, коли хочеться встигнути ще хоч трохи відпочити на природі, виїхати на пікнік. Велике розмаїття овочів та фруктів на ринках несуть в собі спокусу скуштувати їх відразу після покупки, не митими. Однак треба пам’ятати, що часто ці бажання становлять небезпеку для здоров’я.
Спека створює ідеальні умови для поширення збудників, що викликають захворювання на кишкові інфекції. До організму такі збудники найчастіше потрапляють із зіпсованими та неякісними харчовими продуктами та через брудні руки.
Розрізняють дві групи харчових отруєнь: небактеріальні і бактеріальні.
Небактеріальні отруєння – це хімічні отруєння, що виникають внаслідок проникнення в організм різних отруйних речовин. Такі отруєння бувають, наприклад, коли споживають неїстівні гриби, ягоди, плоди, а також в разі потрапляння в їжу отрутохімікатів та інших речовин, які можуть утворюватися внаслідок неправильного зберігання, а іноді й приготування їжі.
Бактеріальні отруєння виникають внаслідок споживання зіпсованих, неякісних продуктів, зараженої води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні предмети побуту та руки, які заражені різноманітними бактеріями. Бактеріальні отрути утворюються також в разі неправильного зберігання рибних та м’ясних страв, тортів, тістечок тощо.
Особливо сильну отруту виділяє мікроб ботулізму. Збудник цієї небезпечної хвороби поширений у природі. Він постійно перебуває в ґрунті, утворює надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів спори. Ботулотоксин – одна з найсильніших у природі отрут. Найчастіше він зберігається у в’яленій, солоній та консервованій рибі, м’ясніх та рибних консервах. За даними Центру громадського здоров’я 15 серпня зафіксований 7-й летальний випадок від ботулізму у 2018 році.
Харчові отруєння характеризуються слідуючими ознаками:
- загальна слабкість, сухість у роті, нудота, блювання, біль у животі і пронос, іноді - знепритомнення.
При ботулізмі симптоми інші:
- головний біль, розлад зору, втрата мови, а потім стан непритомності.
Перші ознаки харчового отруєння з’являються через 5-6 годин, а іноді й раніше. Що ж до симптомів ботулізму, то вони проявляються через добу і більше.
Щоб не зіпсувати відпочинок і запобігти харчовим отруєнням дотримуйтесь простих правил:
- Мийте руки самі та навчить дітей: Обов‘язково ретельно мийте руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням. Брудні руки є однією з найбільш поширених причин не тільки харчових отруєнь, а і багатьох інших небезпечних хвороб та станів. Як правильно мити руки: https://goo.gl/kbqoCy
- Уникайте споживання в‘яленої, копченої, солоної та консервованої риби.
Якщо консервовані продукти були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином - вони можуть стати причиною інфікування. - Не їжте продукти, в яких закінчився термін придатності до споживання. Навіть, якщо ця їжа нормально виглядає та пахне. Під час спеки, при неналежних умовах зберіганя, терміни придатності не є показником якості продукту.
- Не купуйте продукти у випадкових осіб або на стихійних ринках.
Якщо маєте хоч мінімальний сумнів щодо дотримання санітарних
норм та правил зберігання їжі у місці, де її купуєте, - утримайтеся від неї. Якщо ж ви все-таки купуєте там їжу, проводьте термічну обробку, особливо, молока та молочних продуктів. - Ретельно мийте овочі і фрукти проточною водою, а для споживання дітьми - обдайте окропом.
При появі симптомів харчового отруєння
НЕ ЗАЙМАЙТЕСЬ САМОЛІКУВАННЯМ
зверніться до лікаря!