Здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї, протидія та запобігання будь-яким його проявам, надання правової допомоги особам, які потерпають від насильства в сім’ї, - один з напрямків роботи служби у справах дітей управління молодіжної політики та у справах сім’ї Артемівської міської ради.
По-перше, на захисті сім’ї від насильства стоїть закон, який так і називається Закон України «Про попередження насильства в сім’ї». Згідно з юридичним визначенням цього офіційного правового документу, насильство в сім’ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного та економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.
Цим же законом визначено органи, на які покладається здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї, їхні повноваження та відповідальність осіб, які вчинили насильство в сім’ї.
Крім цього, розпорядженням Кабміну від 01.12.2010р. № 2154-р затверджено План заходів з проведення Національної Кампанії «Стоп насильству» на період до 2015 року.
По-друге, в місті є служби, які надають допомогу жертвам насильства в сім’ї.
Про випадки насильства в сім’ї або реальної загрози його вчинення необхідно повідомляти правоохоронні органи, а саме: службу дільничих інспекторів – у випадку вчинення насильства дорослими над дітьми та у випадку прояву насильства особою до 18-ти років – кримінальну міліцію у справах дітей.
Про випадки вчинення насильства в родині органи внутрішніх справ повідомляють службу у справах дітей управління молодіжної політики та у справах дітей Артемівської міської ради.
За поточний період 2013 року надійшло 65 таких повідомлень. Станом на 01.11. 2013 року на обліку з приводу насильства чи жорстокого поводження з дітьми перебувають 3 дітей.
Під час проведення рейдів «Сім’я» службою у справах дітей організовуються відвідування цих родин, складаются відповідні акти обстеження, з’ясовуються обставини вчинення насильства, проводиться роз’яснювальна робота серед населення, організовується надання психологічних, юридичних, соціально-педагогічних, інформаційних та інших послуг.
У разі, коли дитина зазнала жорстокого поводження з боку дорослих, служба у справах дітей направляє дитину на обстеження стану її здоров’я до установ охорони здоров’я з метою надання неповнолітньому необхідної медичної допомоги.
Спільно з кримінальною міліцією у справах дітей служба у справах дітей вирішує питання щодо тимчасового вилучення дитини з середовища, де вона зазнала жорстокого поводження, та подальшого її влаштування, а також надає соціально-психологічну допомогу дитині, яка зазнала жорстокого поводження з боку дорослих. В разі потреби служба представляє інтереси дитини в судових органах.
Якщо ж необхідно терміново припинити насильство, ви можете зателефонувати в міліцію – «102».
Особи, які вчинили насильство в сім’ї, несуть адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність.
Проте законодавство з питань попередження сімейного насильства стане ефективним інструментом захисту від насильства в родині лише за умови плідного співробітництва громадських організацій та органів влади й місцевого самоврядування, а також активної протидії кожного з нас цьому принизливому для людської гідності явищу.
З метою привернення уваги громадськості до проблем насильства в сім’ї,протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми з 25 листопада до 10 грудня на території Артемівської міської ради пройде Всеукраїнська акція «16 Днів проти насильства», в рамках якої управліням молодіжної політики та у справах дітей Артемвської міської ради буде проведений ряд заходів з попередження і подолання насильства в сім’ї: тематичні лекції, відеолекторії «Знай свої права», рейди до неблагополучних сімей, схильних до проявів насильства, зустрічі студентської молоді з представниками правоохоронних органів, виступи у засобах массової інформації.
І кожен з нас має сказати «Ні! Насильству» у власній родині. Адже сім’я – це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому житті. Місце, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному: і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку. Пошана один до одного, взаєморозуміння, орієнтування на мирне рішення конфлікту можуть забезпечити благополуччя і згоду в сім’ї, а відповідно і добробут держави в цілому.