Бухгалтером підприємства самостійно виявлено помилку в отриманій податковій накладній, а саме при перенесенні податкового номера продавця з отриманої податкової накладної до Реєстру виданих і отриманих податкових накладних пропущено одну цифру у цьому номері. Як і в який термін можна виправити цю помилку?
Зазначена у запитанні помилка (пропущено цифру в податковому номері продавця при перенесенні цього номера з податкової накладної до Реєстру виданих і отриманих податкових накладних (далі — Реєстр)) є помилкою не в податковій накладній, а в Реєстрі.
Порядок ведення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних затверджено наказом Міндоходів України від 25.11.2013 р. № 708 (далі — Порядок № 708).
Відповідно до п. 1 розділу І зазначеного Порядку виправлення помилки в Реєстрі здійснюється методом «сторно» за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення такої помилки.
Пунктом 2 розділу V цього Порядку визначено, що при виправленні помилки методом «сторно» до Реєстру одночасно вносяться два записи: помилковий запис із знаком «–» та правильний запис із знаком «+».
Надалі слід перевірити, чи правильно перенесено показники цієї податкової накладної з Реєстру до податкової звітності, а саме до додатка 5 до податкової декларації з ПДВ «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» (далі — додаток 5).
Розглянемо ситуації залежно від того, чи правильно заповнено додаток 5, чи допущено помилку (пропущено цифру в податковому номері продавця при перенесенні його до Реєстру) і в зазначеному додатку.
Якщо допущена в Реєстрі помилка (у нашому випадку пропущена цифра в податковому номері продавця при перенесенні цього номера з податкової накладної до Реєстру — це неправильно зазначений індивідуальний податковий номер постачальника) не вплинула на правильність заповнення додатка 5, тобто індивідуальний податковий номер постачальника перенесено до цього додатка без пропущених цифр, платник податку у звітному періоді, в якому виявлено помилку, має право виправити помилку методом «сторно» лише в Реєстрі, як це передбачено Порядком № 708.
Якщо ж помилковий запис (неправильно зазначено індивідуальний податковий номер постачальника) допущено не лише в Реєстрі, а й додатку 5, платник податку відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу у звітному періоді, в якому виявлено помилку (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу), одночасно з виправленням помилки в Реєстрі зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до податкової декларації, в додатку 5 до якої допущено помилку, за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Форму Уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі — Уточнюючий розрахунок) затверджено наказом Міндоходів України від 13.11.2013 р. № 678 (далі — Порядок № 678).
До Уточнюючого розрахунку додається додаток 5 з відміткою «уточнюючий», як це передбачено п. 8 розділу ІV цього Порядку.
До графи 4 Уточнюючого розрахунку переносяться показники податкової декларації з ПДВ, додаток 5 до якої уточнюється, до графи 5 — всі відповідні показники цієї самої декларації з урахуванням виправлених помилок (в нашому випадку вони відповідають показникам з графи 4), а в графі 6 проставляється прочерк (при поданні звітності на паперових носіях) або така графа не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді).
У додатку 5 з відміткою «уточнюючий», який додається до Уточнюючого розрахунку для виправлення запису неправильно зазначеного індивідуального податкового номера постачальника, повторюється помилковий запис індивідуального податкового номера, при цьому вартісні показники зазначаються зі знаком «–» (тобто сторнуються); наступним рядком зазначається правильний запис за операціями з цим контрагентом за звітний (податковий) період, за який виправляються помилки, включаючи і вартісні показники; у підсумковому рядку «Усього за місяць» проставляється прочерк (при поданні звітності на паперових носіях) або він не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді).