Чи оподатковується дохід, отриманий онукою у вигляді земельної ділянки у спадщину за заповітом від бабусі, та чи подається у такому випадку Податкова декларація?
Відповідно до пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу вартість будь-якого об’єкта спадщини (подарунка), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, встановленою п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу.
Згідно з п. 174.3 ст. 174 зазначеного Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права), що підлягає оподаткуванню, спадкоємці зазначають у річній Податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також інших спадкоємців-резидентів, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.
Водночас п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу передбачено, що обов’язок платника податку щодо подання Податкової декларації вважається виконаним і Податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу ІV цього Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок згідно з п. 174.3 ст. 174 цього Кодексу.
Таким чином, дохід, отриманий онукою у вигляді земельної ділянки у спадщину за заповітом (від бабусі), оподатковується за ставкою, встановленою п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу, тобто 5%, і Податкова декларація не подається у разі сплати податку до нотаріального оформлення об’єкта спадщини.