Які податкові накладні та розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН у 2015 р.?
Податкові накладні
У січні 2015 р. платникам ПДВ було надано можливість реєстрації податкових накладних в ЄРПН незалежно від суми ПДВ, що міститься у податковій накладній. Критерії для обов’язкової реєстрації податкових накладних в ЄРПН у січні 2015 р. залишалися ті самі, що діяли до 01.01.2015 р.
Податкові накладні, складені в січні 2015 р. і своєчасно не зареєстровані, можуть бути зареєстровані в ЄРПН після встановленого терміну (із застосуванням штрафних санкцій).
З 01.02.2015 р. обов’язковій реєстрації в ЄРПН підлягають усі податкові накладні, складені з 01.02.2015 р. До їх числа входять податкові накладні, сформовані за операціями, датованими починаючи з 01.02.2015 р., незалежно від суми ПДВ, що зазначена в такій податковій накладній, податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, а також податкові накладні, що не надаються покупцю.
Розрахунки коригування
Розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН з кількох причин. Насамперед — залежно від дати виписування податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування.
Для розрахунків коригування, які складаються до податкових накладних, дата виписування яких припадає на період до 1 лютого 2015 р., необхідність реєстрації визначається за правилами, які діють на дату виписування податкової накладної. Тобто якщо податкову накладну було складено до 01.02.2015 р., то розрахунок коригування до такої податкової накладної підлягає реєстрації:
- якщо розрахунок коригування складається до податкової накладної, яку було зареєстровано в ЄРПН;
- якщо розрахунок коригування складається до податкової накладної, яку не було зареєстровано в ЄРПН, оскільки не підлягала реєстрації (сума ПДВ менше ніж 10 тис. грн.), а з урахуванням розрахунку коригування сума податкових зобов’язань, зазначених у такій податковій накладній, збільшується і перевищує 10 тис. грн. При цьому спочатку реєструється податкова накладна, а потім — розрахунок коригування до неї.
Якщо розрахунок коригування складається до податкової накладної, яку не було зареєстровано в ЄРПН, оскільки не підлягала реєстрації (сума ПДВ — менше 10 тис. грн.), а з урахуванням розрахунку коригування сума податкових зобов’язань, зазначених у такій податковій накладній, зменшується або збільшується, але не перевищує 10 тис. грн., такий розрахунок коригування реєстрації в ЄРПН не підлягає.
Розрахунок коригування до податкової накладної, яку було складено до 01.02.2015 р., реєструється в ЄРПН лише продавцем незалежно від того, збільшується чи зменшується таким розрахунком коригування сума податкових зобов’язань, зазначених у податковій накладній.
Не може бути зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, яку було складено до 01.02.2015 р. і яка мала бути зареєстрована в ЄРПН, але з якихось причин не була зареєстрована.
Якщо податкову накладну було складено починаючи з 01.02.2015 р., то розрахунок коригування до такої податкової накладної обов’язково реєструється в ЄРПН.
При цьому розрахунок коригування, складений постачальником товарів (послуг) до податкової накладної, яку було складено починаючи з 01.02.2015 р. та видано їх отримувачу — платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
- постачальником (продавцем) товарів (послуг), якщо в результаті коригування передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів (послуг), якщо в результаті коригування передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому постачальник товарів (послуг) має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем.
Якщо розрахунок коригування складається до податкової накладної, яку було виписано починаючи з 01.02.2015 р. та яка не видається покупцю, реєстрацію в ЄРПН такого розрахунку коригування здійснює постачальник (продавець) незалежно від того, збільшується чи зменшується таким розрахунком коригування сума податкових зобов’язань, зазначених в податковій накладній.