Дані Міністерства охорони здоров’я України підтверджують інформацію про поширення кліща по всій території України. Кліщі є переносниками і «зберігачами» збудників багатьох інфекційних захворювань людини. На території України це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), анаплазмоз, бебезіоз, ерліхіоз, туляремія.
Кліщі відносяться до класу дрібних арахнід. Їх медичне значення полягає в тому, що вони є переносниками ряду захворювань людини шляхом введення інфекційних агентів через шкіру при укусі.
У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні – травні та серпні – вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області.
Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2–3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається.
ПРИ ВІДВІДУВАННІ МІСЦЬ, ДЕ МОЖУТЬ БУТИ КЛІЩІ, РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ:
- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліща що повзає по ньому. Голову слід покривати головним убором;
- проводити під час прогулянки самоогляд та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;
- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20–25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
- вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.
Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечній мережі.
ЯКЩО ВИ ВИЯВИЛИ КЛІЩА НА ШКІРІ, СЛІД:
- Негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
- Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
- Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити (або залити окропом).
- Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.
Існує ще один альтернативний спосіб, що дозволяє без проблем позбутися від кліща. Для його реалізації знадобиться ніж і шприц, краще інсуліновий, але можна використовувати шприц ємністю на 2 кубічних сантиметри. Спочатку зі шприца ножем зрізується частина з голкою. Місце зрізу повинна бути якомога рівнішим. Отримане пристосування щільно притискається до того місця, де виявлено кліщ. Далі слід відкачати поршнем повітря. Створений у трубці вакуум виштовхне паразита з ранки.
Після видалення кліща на місці укусу може залишитися невеликий синець, але це не так страшно, порівняно з ризиком зараження небезпечною хворобою.
Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.
У будь-якому випадку, після видалення кліща зверніться до лікаря–інфекціоніста!
Уважне ставлення до свого здоров’я, дотримання рекомендованих правил допоможе вам не боятися кліщів, зробить відпочинок на природі приємним і безпечним.
Відділ з питань праці Бахмутської міської ради