Рубрики

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 1 користувач та 46 гостей.

Верховна рада України

ОБЕРЕЖНО! КЛІЩІ

Переглядів: 845
27.05.2020 - 10:34

Дані Міністерства охорони здоров’я України підтверджують інформацію про поширення кліща по всій території України. Кліщі є переносниками і «зберігачами» збудників багатьох інфекційних захворювань людини. На території України це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), анаплазмоз, бебезіоз, ерліхіоз, туляремія.

Кліщі відносяться до класу дрібних арахнід. Їх медичне значення полягає в тому, що вони є переносниками ряду захворювань людини шляхом введення інфекційних агентів через шкіру при укусі.

У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні – травні та серпні – вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області.

Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2–3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.

Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається.

 

ПРИ ВІДВІДУВАННІ МІСЦЬ, ДЕ МОЖУТЬ БУТИ КЛІЩІ, РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ:

  • одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліща що повзає по ньому. Голову слід покривати головним убором;
  • проводити під час прогулянки самоогляд та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20–25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.

Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

  • якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
  • використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечній мережі.

ЯКЩО ВИ ВИЯВИЛИ КЛІЩА НА ШКІРІ, СЛІД:

  1. Негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
  2. Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
  3. Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити (або залити окропом).
  4. Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Існує ще один альтернативний спосіб, що дозволяє без проблем позбутися від кліща. Для його реалізації знадобиться ніж і шприц, краще інсуліновий, але можна використовувати шприц ємністю на 2 кубічних сантиметри. Спочатку зі шприца ножем зрізується частина з голкою. Місце зрізу повинна бути якомога рівнішим. Отримане пристосування щільно притискається до того місця, де виявлено кліщ. Далі слід відкачати поршнем повітря. Створений у трубці вакуум виштовхне паразита з ранки.

Після видалення кліща на місці укусу може залишитися невеликий синець, але це не так страшно, порівняно з ризиком зараження небезпечною хворобою.

Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

У будь-якому випадку, після видалення кліща зверніться до лікаря–інфекціоніста!

Уважне ставлення до свого здоров’я, дотримання рекомендованих правил допоможе вам не боятися кліщів, зробить відпочинок на природі приємним і безпечним.

 

Відділ з питань праці Бахмутської міської ради