Рубрики

Бахмутський вісник - Проекти розвитку

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 42 гостя.

Урядовий портал

Монетизація пільг і субсидій. Як платити за комунальні послуги

Переглядів: 10298
22.09.2020 - 10:02

Мешканці Бахмутської міської об`єднаної територіальної громади, які мають пільги (не плутати з субсидіями) з оплати комунальних послуг, все частіше скаржаться, що не можуть розібратися, скільки їм треба доплатити до сум, виділених державою. Справа в тому, що починаючи з жовтня 2019 року, їм надходять рахунки на повну вартість.

          Новий порядок оплати рахунків

          Як роз`яснили експерти з Мінсоцполітики, з 1 листопада 2019 року пільговик, незалежно від того, виплачується йому пільга на комунальні послуги готівкою або перераховується безготівкою, отримує квитанції з повним розміром платежу. Як у пільговиків, так і у субсидіантів, яким держдопомога виплачується готівкою, складнощів з оплатою не виникає, адже вони після отримання грошових коштів оплачують послуги за повною вартістю.

          Тим, кому пільга виплачується в безготівковій формі, допоможемо розібратися, що саме за них оплачує держава.

          Справа в тому, що за постановою Кабінету Міністрів України, кошти постачальникам послуг «Ощадбанк» перераховує (відповідно до сум у квитанціях) в межах суми держдопомоги (розміру щомісячної субсидії або пільги) в такій послідовності:

-         постачання теплової енергії або природного газу і електроенергії для індивідуального опалення;

-         постачання гарячої води;

-         централізоване водопостачання;

-         централізоване водовідведення;

-         постачання електроенергії;

-         постави природного газу (для приготування їжі, нагрівання води);

-         вивезення побутових відходів;

-         послуги з управління багатоквартирним будинком;

-       внески за установку, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (будинкові лічильники тепла, води, газу).

При цьому, «Ощадбанк» перераховує кошти не за пропорційним принципом, коли за кожну послугу проводився розрахунок в рівних відсотках від суми платежу, а за пріоритетним принципом: за першу послугу – в повному обсязі, якщо залишилися кошти – за другу тощо. Поки дозволяє сума пільги. Ті послуги, на які вистачило коштів, пільговик повинен сплатити самостійно.

Оплата рахунків отримувачем субсидії в безготівковій формі проводиться аналогічно.

Оскільки тепер монетизація пільги нараховують не за фактом споживання, а за нормами, то якщо пільговик вжив послуги в обсягах менших, ніж пільгові, решта суми може бути використана в наступному місяці. Наприклад, людина місяць не мешкала в квартирі, не використовувала воду, газ, але виплату у вигляді пільги за них отримає в будь якому випадку.

При виплаті пільг готівкою, зекономленими коштами пільговик може розпоряджатися щомісячно, при виплаті пільг в безготівковій формі – тільки після завершення опалювального сезону зекономлені кошти можна буде отримати готівкою на свій банківський рахунок в «Ощадбанку».

Як дізнатися, скільки потрібно доплатити за комунальні послуги

Є три способи з`ясувати, скільки і за що треба сплатити. Перший, складніший і наочніший – зайти в особистий кабінет на сайті «Ощадбанку». У пресслужбі банку уточнили, що для пільговиків такі кабінети законодавством не передбачені, вони покладені тільки субсидіантам, але банк їх створив самостійно для зручності клієнтів. Втім, цей спосіб важкодоступний для літніх пільговиків. Їх дуже багато – наприклад, діти війни, наймолодшим з яких по 75 років. Особливо якщо вони не мають доступу до інтернету.

Другий спосіб простіший – це SMS- повідомлення. Як правило, мобільні телефони, нехай старі, кнопкові, є у «бабусь-дідусів». Але розібратися в SMS їм інколи складно, адже повідомлення приходять латиницею.

Як пояснили в «Ощадбанку», таким чином можна передати більше знаків, адже повідомлення об`ємні.

Нарешті, третій, найнадійніший спосіб – перевести пільгу з безготівкової форми в готівкову і оплачувати рахунки повністю самостійно.

Якщо сума пільги не покрила вартості всіх послуг, то після 18 числа «Ощадбанк» направить на мобільний телефон пільговика SMS-повідомлення із зазначенням сум, як він повинен самостійно сплатити (доплатити) по кожній послузі. Ці суми пільговик може також побачити в своєму особистому кабінеті на сайті «Ощадбанку».

Якщо ви оплатили рахунки, не дочекавшись SMS від «Ощадбанку», то на рахунках виникне переплата, яка буде врахована постачальником послуг у квитанціях на наступний місяць. І навпаки – за недоплату виставлять борг, але пільга, природно, збережеться.

Відзначимо, що якщо постачальник послуги не співпрацює з «Ощадбанком» і не надає банку інформацію про нараховані суми за послугу пільговикам та отримувачам субсидії, то і вимагати оплату з отримувача пільги або субсидії в безготівковій формі до 1 червня він не має права.

Пільга – не субсидія

Розберемося, чим пільга відрізняється від субсидій. Пільга – це встановлені законом переваги, які надаються особі, або групі осіб, у порівнянні з іншими громадянами.

Законодавством встановлені пільги для учасників бойових дій, чорнобильців, ветеранів військової служби, багатодітних сімей, педагогів і медиків у сільській місцевості тощо.

Окремо можна назвати таку численну категорію пільговиків як «діти війни», тобто тих, кому на 2 вересня 1945 року (дата закінчення Другої світової війни) було менше 18 років.

Субсидія, на відміну від пільги – це державна допомога в готівковій або безготівковій формі неплатоспроможним громадянам (домогосподарствам) на покриття комунальних витрат. Для цього не потрібні ніякі «заслуги», крім худого гаманця. Але працездатним особам, які не працюють і не стоять на обліку в центрі зайнятості, субсидію можуть і не призначити.

Пільги на комунальні послуги

Одним з видів пільг є знижка на оплату комунальних послуг. Наприклад, для дітей війни це мінус 25% від суми, зазначеної в рахунку, для багатодітних сімей – мінус 50%, для учасників бойових дій (в тому числі АТО/ООС) – мінус 75%.

Для деяких категорій право на пільги з оплати комунальних послуг залежить від розміру доходів. Якщо доходи на людину (діти війни) або члена багатодітної сім`ї становлять більш ніж 1,4 прожиткових мінімумів для працездатних (зараз це 2940 грн), пільга на оплату комунальних послуг не надається. Але ці люди можуть подати заяву на отримання житлової субсидії, право на отримання якої буде встановлено в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів. При цьому пільги учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни (в тому числі АТО/ООС), чорнобильцям, ветеранам військової служби надаються без урахування їх доходів.

Кому -  гроші, кому – безготівкою

Субсидію грошима можна отримувати на свій банківський рахунок, відкритий у будь-якому з 44 уповноважених банків (по м.Бахмут – 5 уповноважених банків) на вибір отримувача субсидії, або через «Укрпошту» разом з пенсією. Субсидію в безготівковій формі можна отримувати тільки через «Ощадбанк».

Субсидію в безготівковій формі призначають тим, хто звернувся за нею вперше, або тим, хто вже її  отримував але станом на 1 травня (кінець опалювального періоду, коли субсидія призначається на наступний період) накопив борг з оплати комуналки, що перевищує 340 грн (20 неоподаткованих мінімумів). При погашенні боргу або укладенні договору реструктуризації таких осіб субсидії не позбавляють, але переводять на безготівкову форму оплати.

А ось з пільговиками ситуація інша. Пільги на оплату комунальних послуг почали надаватися у грошовій формі тільки з жовтня 2019 року. Для того, щоб отримувати готівкою пільгу на оплату комунальних послуг, пільговик повинен був до 15 жовтня 2019 року (початок опалювального сезону) подати відповідну заяву до структурного підрозділу соціального захисту населення. Більшість цього не зробили і тепер не можуть розібратися, скільки їм треба доплатити за послуги.

Кабінетом Міністрів України ухвалене рішення про можливість переходу з безготівкової на готівкову форму виплати пільги в будь-який  момент. Така можливість реалізована з 1 січня 2020 року. Процедура переходу залишилася незмінна: необхідно подати заяву до Управління, в якому вказати реквізити рахунку, і з наступного після подачі заяви місяця сума пільги буде перераховуватися на банківський рахунок.

Додаткову інформацію щодо отримання пільг по сплаті за комунальні послуги мешканці Бахмутської міської об’єднаної територіальної громади можуть отримати, звернувшись до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради за адресою: м.Бахмут, вул.Б.Горбатова, 57 (телефон для довідок (0627)446398, або 099-7133980).


Пошук

Актуально