Що таке тепловий стрес?
Тепловий стрес є легкою формою теплового ураження. Він проявляється як фізичне виснаження та дискомфорт, набуті в результаті тривалого перебування в умовах спеки або в приміщенні з високою температурою повітря. Симптоми зазвичай нетяжкі, температура тіла залишається в межах норми.
Тепловий стрес виникає, коли організм не може контролювати внутрішню температуру. Крім температури повітря, до теплового стресу можуть призвести такі фактори, як швидкість роботи, вологість і спеціальний одяг.
Типова ситуація теплового стрессу: Працівники, які використовують спеціальний одяг і виконують важку роботу в спекотних і вологих умовах, можуть опинитися під загрозою, оскільки:
- потовиділення обмежується одягом і вологістю;
- нагрівання тіла підвищується через швидкість роботи, і, таким чином, підвищується температура тіла;
- організм реагує, виробляючи більше поту, що може спричинити зневоднення;
- частота серцевих скорочень збільшується, створюючи більше навантаження на організм.
Симптоми теплового стресу
Тепловий стрес може впливати на працівників по-різному і деякі страждають від нього частіше, ніж інші. Типовими симптомами є:
- нездатність зосередитися;
- м'язові судоми;
- тепловий висип;
- сильна спрага
- пізній симптом теплового стресу;
- непритомність;
- теплове виснаження – втома, запаморочення, нудота, головний біль, волога шкіра;
- тепловий удар – гаряча суха шкіра, сплутаність свідомості, судоми та можлива втрата свідомості.
Якщо не виявити ці симптоми на ранній стадії, це може призвести до смерті людини. Якщо Ви відчуваєте симптоми теплового стресу, негайно звертайтеся до свого безпосереднього керівника або роботодавця. Це допоможе вжити необхідних заходів і зберегти життя та здоров’я.
Важливо: Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості, але верхньою межею температури на постійних робочих місцях (тобто там, де працівник проводить більш ніж половину свого робочого часу або не менше двох годин поспіль), є температура + 28º С.
Як зменшити ризики теплового стресу?
1. Контролюйте температуру. Нариклад:
- змініть виробничі процеси, де це можливо;
- використовуйте вентилятори або кондиціонери;
- використовуйте фізичні бар'єри, щоб зменшити вплив радіаційного тепла;
- обмежте інтенсивність роботи і тривалість впливу підвищених температур;
- використовуйте механічні допоміжні засоби, де це можливо, щоб зменшити інтенсивність роботи;
- регулюйте тривалість перебування в спекотному середовищі: виконуйте роботу лише тоді, коли температура є нижчою за встановлений максимальний рівень або в більш прохолодний час доби;
- визначайте часові інтервали, у яких працівники можуть працювати в умовах існуючого ризику від теплового стресу;
- надавайте періодичні перерви на відпочинок і місця для відпочинку в більш прохолодних умовах.
2. Запобігайте зневодненню. Робота у спеку спричиняє потовиділення, що призводить до втрати життєво необхідної вологи, яку необхідно відновлювати. Забезпечте прохолодною водою робочі місця та заохочуйте працівників пити її часто та у невеликих кількостях. Якщо немає можливості вживати воду під час роботи, заохочуйте працівників пити до та після роботи, щоб уникнути зневоднення.
3. Засоби індивідуального захисту. Оцініть потребу в засобах індивідуального захисту в спекотну погоду. Виберіть засоби індивідуального захисту, які забезпечують належний захист і мінімізують збереження тепла. Легкі та дихаючі тканини, що відводять вологу, можуть допомогти зменшити накопичення тепла. Проведіть навчання щодо правильного використання та обслуговування засобів індивідуального захисту.
4. Навчання. Проводьте навчання для працівників та надавайте інформацію про: - ризик від теплового стресу під час їх роботи; - симптоми, на які слід звернути увагу; - безпечні методи роботи; - дії в надзвичайних ситуаціях.
5. Група ризику. Визначте працівників, які більш сприйнятливі до теплового стресу. Це може бути наслідком недосвідченості, прийому ліків або стану здоров’я, що робить їх більш вразливими до теплового стресу. Вам може знадобитися порада професійного лікаря.
Регулярно проводьте опитування працівників щодо перших ознак теплового стресу!
Перегляньте професійні звички і поточну практику та змініть їх, щоб контролювати ризики!
Більше інформації з питань трудового законодавства та безпеки праці - на інформаційному порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua/.