Фермерське товариство хоче отримати в оренду ставок для риборозведення. Як правильно визначити розмір орендної плати за таку земельну ділянку, якщо вона знаходиться в межах села і нормативну грошову оцінку земель населеного пункту проведено?
Земельна ділянка під водним об’єктом для риборозведення належить до земель водного фонду (ст. 58 Земельного кодексу). За рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування громадянам і юридичним особам із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди водойми для рибогосподарських потреб.
Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами визначено ст. 116 Земельного кодексу.
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до розділу ХІІІ Податкового кодексу, яким визначено ставки земельного податку залежно від місцезнаходження земель (у межах населених пунктів чи за їх межами), їх категорій та від запровадження нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 276.4 ст. 276 цього Кодексу податок за земельні ділянки в межах населених пунктів за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25% від податку, обчисленого за загальними ставками, встановленими для земель населених пунктів.
Щодо визначення розміру орендної плати за земельну ділянку слід зазначити таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» затверджено форму Типового договору оренди землі.
З 01.04.2014 р. у зв’язку з прийняттям Закону № 1166 внесено зміни до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу, якими передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Тому якщо у населеному пункті нормативну грошову оцінку встановлено, то розмір орендної плати розраховуватиметься за ставкою 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.