Підприємство придбало певну кількість товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ), які має намір передати для використання в зоні АТО. Крім придбаних ТМЦ передаються також і залишки товарних запасів, які було придбано раніше та обліковувалися як такі, що були придбані для виробничих потреб, і при їх придбанні було сформовано податковий кредит. Чи необхідно нараховувати податкові зобов’язання при такій передачі?
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій — не вище рівня звичайних цін, встановлених згідно зі ст. 39 зазначеного Кодексу) та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Пунктом 198.5. ст. 198 Податкового кодексу встановлено, що платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 цього Кодексу, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку було включено до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Господарською визнається діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).
Отже, у разі придбання платником податку ТМЦ, що не використовуватимуться у межах господарської діяльності, для безкоштовної їх передачі іншому підприємству (у тому числі військовій частині) суми ПДВ, сплачені при придбанні таких ТМЦ, не включаються до складу податкового кредиту, а податкові зобов’язання з ПДВ при передачі таких ТМЦ іншому підприємству не нараховуються.
У разі безкоштовної передачі іншому підприємству (у тому числі військовій частині) товарних запасів, під час придбання яких суми ПДВ було включено до складу податкового кредиту, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу.