Чи необхідно подавати Податкову декларацію, якщо фізичною особою отримано у дарунок квартиру від батька?
Правила оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину або дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, встановлено ст. 174 Податкового кодексу.
Так, п. 174.6 цієї статті визначено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з нормами, встановленими розділом ІV Податкового кодексу для оподаткування спадщини.
Відповідно до п. 174.2 вищезазначеної статті вартість власності, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою. При цьому членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, в тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу). Таким чином, дарунок від батька не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Пунктом 176.1 ст. 176 зазначеного Кодексу передбачено, що платник податків зобов’язаний подавати Податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли відповідно до норм розділу ІV цього Кодексу таке подання є обов’язковим.
Водночас згідно з п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу обов’язок платника податку щодо подання Податкової декларації вважається виконаним і Податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими було сплачено податок.
Отже, оскільки в результаті прийняття квартири в дарунок від батька податок на доходи фізичних осіб не сплачується, у платника податку відсутні підстави щодо звільнення від обов’язку подання Податкової декларації відповідно до п. 179.2 ст. 179 зазначеного Кодексу.