Рубрики

Бахмутський вісник - Проекти розвитку

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 123 гостя.

Сайт Артемівської міської централізованної бібліотечної системи

Трудові гарантії для працівників, що призвані на військову службу

Переглядів: 1363
30.12.2022 - 20:38

Після набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 №2352-IX роботодавець зобов’язаний зберігати лише робоче місце і посаду за працівниками, яких увільнено від роботи на час військової служби. 

Однак є винятки, коли деякі роботодавці все ж таки будуть продовжувати виплачувати заробітну плату мобілізованим працівникам. 

Обов’язок збереження трудових гарантій за працівниками, призваними на військову службу, поширюється як на юридичних осіб, так і на фізичних осіб-підприємців, до моменту завершення воєнного стану або до моменту звільнення працівника з військової служби, закінчення контракту.

Однією з основних гарантій для працівників, які приєдналися до лав ЗСУ та тероборони, є збереження робочого місця і посади. А ще до 19 липня 2022 року було збереження середнього заробітку для усіх працівників, однак до Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ) внесено зміни щодо зупинення нарахування середнього заробітку працівникам, які увільнені від роботи на час призову на військову службу. Тобто, починаючи з 19 липня 2022 року, роботодавець зберігає за мобілізованим працівником, який проходить військову службу, місце роботи і посаду.

Разом з тим, відповідно до ст. 9-1 КЗпПУ, підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові, порівняно з законодавством, трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Мобілізованими працівниками у побуті називають тих, хто потрапив до лав ЗСУ та територіальної оборони, однак вони мають різне законодавче регулювання, а тому й різні трудові права. Пунктом 3 Форми контракту добровольця територіальної оборони, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 07.03.2022 № 84, передбачено, що на добровольця територіальної оборони, який уклав цей контракт, поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст. 119 КЗпПУ.  Через це за такими військовослужбовцями зберігається виплата середнього заробітку, оскільки участь у теробороні вважається виконанням державних/громадських обов’язків.

Підтвердженням того, що військовослужбовець виконує державний/громадський обов’язкок, а не проходить військову службу, насамперед є підписаний контракт добровольця територіальної оборони, а також довідка/витяг з наказу, видана на вимогу військовослужбовця – члена добровольчого формування командиром добровольчого формування, що містить інформацію про включення до списку осіб, які залучені до виконання державного або громадського обов’язку. Саме ці документи необхідно надати роботодавцю для того, щоб зберегти за собою право щодо нарахування середнього заробітку.

Нарахування середнього заробітку має здійснюватися протягом всього часу виконання таким працівником державних або громадських обов’язків та дії документів, що підтверджують членство у добровольчому формуванні територіальної оборони.

Крім того, Мінекономіки в листі від 21.08.22 № 4711-06/60669 повідомляє, що за педагогічними та науково-педагогічними працівниками в разі проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зберігається попередній середній заробіток. Відповідна норма закріплена у ч. 2 ст. 57 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Міністерство освіти і науки України в листі від 06.09.2022 № 1/10241-22 «Про збереження середнього заробітку педагогічним, науково-педагогічним працівникам закладів освіти, які призвані на військову службу» наголошує на збереженні після 19 липня 2022 року середнього заробітку працівникам закладів освіти, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації.

Разом з тим, варто нагадати, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки (ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII).

 

https://profpressa.com/news/niuansi-viplati-serednogo-zarobitku-mobilizovanomu-pratsivniku-pislia-zmin-u-zakonodavstvi

https://pon.org.ua/novyny/9766-za-mobilizovanymy-pracivnykamy-osvity-zberigaietsia-serednii-zarobitok-mon.html

https://medoc.ua/blog/zberezhennja-serednogo-zarobitku-dobrovolcjam-teritorialno-oboroni  

https://buh.ligazakon.net/news/213838_mnekonomki-nazvalo-kategoryu-moblzovanikh-pratsvnikv-za-yakimi-prodovzhuyut-zbergati-seredny-zarobtok