Рубрики

Бахмутський вісник - Проекти розвитку

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 34 гостя.

Офіційний сайт відділу освіти Артемівської міської ради Донецької області

ПОВІДОМНА РЕЄСТРАЦІЯ КОЛЕКТИВНИХ ДОГОВОРІВ, ЗМІН ТА ДОПОВНЕНЬ ДО НИХ

Переглядів: 1243
06.01.2023 - 13:18

Повідомна реєстрація колективних договорів передбачена ст. 15 Кодексу законів про працю України, а також ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди». Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 № 115 «Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів» (із змінами) затверджено Порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів (далі – Порядок № 115).

Сутність повідомної реєстрації полягає в тому, що реєструючий орган вносить відповідний запис до реєстру галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них. Такий реєстр ведеться реєструючим органом: 1) у паперовій формі (відповідний журнал); 2) в електронній формі та є загальнодоступним на офіційному сайті реєструючого органу. Мета повідомної реєстрації – оприлюднення інформації про укладення договорів, внесення до них змін і доповнень (відповідно до ч. 3 п. 1 Порядку № 115).

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди», колективний договір набирає чинності з дня його підписання сторонами або з дня, зазначеного у колективному договорі. Отже, набрання чинності колективним договором не залежить від його реєстрації.

Водночас, слід пам’ятати, що у разі невиконання окремих положень колективного договору між працівником (працівниками) та роботодавцем можуть виникнути індивідуальні або колективні трудові спори. У випадку недосягнення згоди вирішення індивідуальних спорів здійснюється в судовому порядку. При цьому судом, як і Національною службою посередництва і примирення при реєстрації колективного трудового спору, беруться до уваги положення тільки зареєстрованого колективного договору, враховуються тільки зареєстровані зміни та доповнення до нього.

Відповідно до п. 1 Порядку № 115, зміни та доповнення до колективного договору підлягають повідомній реєстрації, згідно з цим Порядком.

П. 1 Порядку № 115 визначено, що колективні договори підлягають повідомній реєстрації районними, районними у м. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних та міських рад.

Перелік документів, які необхідно подати для реєстрації колективного договору, визначено п. 2 Порядку № 115. Отже, сторони договору подають реєструючому органу:

1) супровідний лист;

2) один примірник договору разом із додатками у вигляді (на вибір, залежно від можливостей сторін):

або – оригіналу паперового документа з прошитими і пронумерованими сторінками;

або – оригіналу електронного документа з пов’язаними з ним кваліфікованими електронними підписами;

або – електронної копії оригіналу паперового документа (фотокопії), засвідченої кваліфікованою електронною печаткою.

Строк, у який сторони колективного договору мають подати укладений колективний договір або зміни та доповнення до нього на повідомну реєстрацію, законодавчо не визначений.

Також чинним законодавством не визначено, хто саме зобов’язаний подати колективний договір на повідомну реєстрацію. Тому ці питання сторони колективного договору визначають самостійно. При цьому доцільно закріпити строк подання колдоговору на реєстрацію, а також відповідального за це у колективному договорі.

Реєструючий орган не може відмовляти у повідомній реєстрації угоди (договору), повертати на доопрацювання, вимагати додаткові документи та встановлювати вимоги до оформлення угод (договорів). Це закріплено у п. 4 Порядку № 115.

Відповідно до п. 5 Порядку № 115, повідомна реєстрація проводиться протягом 14 робочих днів із дня, наступного після надходження договору до реєструючого органу. Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації договору реєструючий орган письмово інформує про це суб’єкта, який подав на реєстрацію договір (п. 6 Порядку № 115).

Реєструючий орган не робить жодних написів на примірнику договору, змін та доповнень до нього, і не повертає його сторонам. Примірник договору, поданий на повідомну реєстрацію в паперовій або електронній формі, зберігається в реєструючому органі до заміни новим договором. Таким чином, свідчення про те, що колективний договір зареєстрований – це лист від реєструючого органу з відповідною інформацією. А також відповідний запис у реєстрі колективних договорів, змін та доповнень до них.

На сьогодні, відповідно до п. 1 Порядку № 115, повідомна реєстрація проводиться з метою оприлюднення інформації про укладення угод (договорів), внесення до них змін і доповнень. Як визначено у пункті 7 Порядку №115, реєструючий орган оприлюднює на власному офіційному веб-сайті та щомісяця оновлює (стосовно саме колективних договорів, змін і доповнень до них):

– реєстр колективних договорів, змін і доповнень до них;

– текст колективних договорів, змін і доповнень до них;

– рекомендації щодо приведення договору у відповідність з вимогами законодавства (у разі їх наявності).

Відповідно до ч. 3 п. 7 Порядку № 115, текст договору, змін і доповнень до нього оприлюднюється, за винятком інформації, доступ до якої обмежено сторонами відповідно до закону або за їх рішенням. Отже, якщо сторони колективного договору не бажають оприлюднювати його текст або частину тексту, вони повинні прийняти відповідне рішення. Наприклад, доцільно включити питання «Про оприлюднення тексту колективного договору» до порядку денного загальних зборів (конференції) трудового колективу, на яких приймається цей колективний договір. Про прийняте рішення з посиланням на відповідний протокол загальних зборів (конференції) трудового колективу необхідно обов’язково повідомити реєструючий орган у супровідному листі при поданні колективного договору, змін та доповнень до нього на повідомну реєстрацію.

У випадку наявності у реєструючого органу зауважень до змісту колективного договору він надає сторонам колективного договору рекомендації щодо приведення договору у відповідність з вимогами законодавства. Такі рекомендації направляються сторонам колективного договору листом разом з інформацією про реєстрацію договору, а також оприлюднюються разом із текстом колективного договору на сайті реєструючого органу.

https://burshtyn-rada.if.gov.ua/novyny/povidomna-reyestratsiya-kolektyvnyh-dogovoriv-u-zapytannyah-i-vidpovidyah/


Пошук

Актуально